Chytrá elektroinstalace

aneb domácnost vždy pod kontrolou.

Mobilní aplikace

Chytré mobilní telefony využíváme v každodenním životě pro ušetření času a usnadnění úkolů. Je běžné je používat k práci a nahrazovat jimi jiné neefektivní nástroje, např. obyčejný papír a tužka. Vývoj chytrých technologií jde neustále dopředu. Lidé chtějí pohodlí, bezpečí, automatizaci a rychlost.

Přesně tato kritéria zajišťují intuitivní ovladače zabudované v rámci chytré domácnosti.

Ovladače je možné naprogramovat tak, aby splňovaly veškeré Vaše požadavky. Uživatel potom může sledovat a ovládat řadu funkcí přímo ze svého mobilního telefonu, tabletu.Nemusí dělat nic funkce se provede automaticky.

Typy systémů chytré instalace jsou klasické sběrnicové systémy, např. Loxone, a bezdrátové systémy.

V následujícím textu se zaměříme na bezdrátový systém od společnosti Eaton xComfort.

Hlavní výhodou bezdrátového systému je jeho možnost zabudovaní do hotových domů bez nutnosti velkých stavebních úprav. Další výhodou je postupné rozšiřování funkcí pomenších částech.

Xcomfort

 

Možnosti nastavení funkcí Xcomfort

chytrá elektroinstalace

Regulace topení,vytápění a chlazení

Regulovat topení je možné vzdáleně pomocí mobilního telefonu, např. nečekaně skončíte v práci dříve a chcete se vrátit do vytopeného domu. Postačí zadat teplotu do aplikace a topení se automaticky spustí. Nebo podobně lze v létě vzdáleně spustit klimatizaci. Dále lze využít časových cyklů, u kterých si nastavíte preferovanou teplotu během dne.

Funkce obecně:
 • regulace teploty jednotlivých místností,
 • řízení podlahového vytápění a radiátorů,
 • individuální nastavení teplot a časů,
 • možnost spínání kotle nebo čerpadla.

Sledování spotřeby energií

Víte, kolik protopíte denně a zda je spotřeba vyšší oproti přechozímu dnu? Podrobná data o celkové spotřebě elektřiny, nebo konkrétního spotřebiče najdete přímo v aplikaci. Lze porovnávat jednotlivé dny, měsíce, roky. Navíc je možné nastavit současný tarif a sledovat statistiky nákladů v korunách. Další možností je blokování určených spotřebičů ve vysokém energetickém tarifu.

Ovládání žaluzií rolet a zastínění

Není nad to, když se člověk ráno probudí a nemusí obíhat všechny žaluzie po domě, aby prosvětlil místnosti. Opačným příkladem je večerní sledování TV, kdy nechceme, aby nám sousedé viděli až na stůl v obývacím pokoji.

Druhy řízení jsou:

 • časové,
 • manuální ovládaní tlačítky,
 • zcela automatické pomocí snímače intenzity osvětlení,
 • nastavení astro hodin, žaluzie se automaticky zatáhnou vždy před západem slunce nezávisle na ročním období.

Ovládání osvětlení, světelné scény

Pro různé činnosti v domácnosti potřebujeme různě silné osvětlení. Pro práci vyžadujeme silné světlo, pro odpočinek naopak tlumené. Na základě těchto požadavků si můžeme určit tzv. světelné scény. Světelnou scénou může být zmíněný odpočinek, kdy se chceme dívat na televizi. Jedním stisknutím vypínače ztlumíme přebytečná světla a nastavíme barvu RGB pásku na námi preferovanou. Světla můžeme řídit tlačítkem, dálkovým ovladačem, pohybovým čidlem, mobilním telefonem, počítačem, tabletem. Při připojení na síť lze na dálku třeba vypnout zapomenuté světlo při odchodu.

Ovládání spotřebičů

„Miláčku vypnula jsem žehličku? Zamknul jsem dveře? Vypnul jsi všechny svítidla?“Tohle nás už trápit nemusí. Můžeme kontrolovat, zda zásuvkou prochází proud, zda jsou vypnutá světla. Častým zdrojem požáru v domácnostech je rychlovarná konvice, tak proč ji automaticky neodpojit od zdroje při odchodu?

Zabezpečení, alarm

Dlouhá dovolená už Vám nemusí dělat starosti. Systém xComfort propojí kamerový systém, pohybová čidla, okenní magnety, hlásiče kouře a dalších plynů, záplavových čidel do jednoho bodu. Možností je mnoho. Například užitečná funkce simulace přítomnosti zamotá hlavu zlodějíčkům. Při aktivaci nás upozorní sms, nebo email.

 

Ukázka zobrazení teploty, spotřeby, ovládacích prvků v mobilní aplikaci.

vytápění zobrazeni energií osvětlení

 

Příklady programovatelných scén

Tlačítko odchod jedním stiskem tlačítka aktivujeme zabezpečení domu, vypneme osvětlení, odpojíme vybrané zásuvky od zdroje, snížíme teplotu v domě, zatáhneme žaluzie, odpojíme zdroj vody, aktivujeme zámek se zpožděním 10 minut, což je čas, ve kterém opustíme dům.

Tlačítko relax zatáhneme žaluzie v domě, zvýšíme teplotu na komfortní, vypneme svítidla a rozsvítíme osvětlení u TV na nízkou intenzitu, změníme barvu RGB led pásku, aktivujeme audiosystém.

Další příklady konfigurace systému.

 • Automatické zapínání ventilátoru podle vlhkosti.
 • Zapnutí ventilátoru se zpožděním 300s, pokud se rozsvítí světlo.
 • Provětrávání domu jinak v zimě, jinak v létě.
 • Světlo, které se za hodinu automaticky vypne.
 • Zapínání osvětlení pomocí venkovního senzoru osvětlení.
 • Zdroj tepla (kotel) se spíná podle úrovně otevření hlavic u radiátorů.
 • Automatická závlaha trávníku.

Kontaktní údaje

 

 • Antonín Svitálek
 • Svatoborská 669
 • Kyjov 697 01
 • IČ:04002474
elektroinstalace morava
ikona telefon 725 158 067
ikona dopis Elektrikarkyjov@gmail.com